27 Lis
blog_obrazekfgfdg

Meble kuchenne – piękne czy funkcjonalne?

To częste pytanie podczas rozmów przed podjęciem decyzji o kupnie nowych mebli.

Zazwyczaj Ona chce, żeby były piękne i wystrzałowe. Oczywiście, potrzebne są szuflady, szafki z półkami, dużo blatów ale przede wszystkim liczy się efekt WOW! On, praktyczny, techniczny, pyta o okucia, kosze, mechanizmy szuflad, parametry materiałów. I jeszcze jedno zasadnicze zadanie, jak to wszystko co sobie wymyślili zmieścić w pomieszczeniu, którym dysponują?

Ok, to zaczynamy od początku, mam dobrą wiadomość.
Meble kuchenne mogą być piękne i funkcjonalne!

Poniżej kilka pytań z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o zmianach.

Dlaczego chcę zmienić istniejące meble?

Oto kilka ewentualnych powodów :

  • zły stan techniczny mebli – fronty szafek już się nie domykają, szuflady wypadają z prowadnic itp.
  • przestarzałe rozwiązania materiałowe – najczęściej wyłupane krawędzie półek, złuszczająca się powłoka z frontów MDF, wytarte blaty robocze,
  • brak miejsca do pracy – blaty robocze coraz częściej zastawiane nowymi małymi urządzeniami AGD,
  • brak miejsca do przechowywania produktów lub urządzeń
  • to, co mamy już mi się nie podoba,

 

Jakim budżetem dysponuję ?
Czy będę wymieniać tylko meble, co ze sprzętem AGD?
Co z pomieszczeniem w którym nowe meble mają stanąć, remontujemy, czy tylko odświeżamy?

Pytania o budżet zadaję każdemu mojemu klientowi. Ta informacja decyduje o tym na ile nowe meble będą spełniały oczekiwania inwestorów.

Remont, czy dostosowanie pomieszczenia do nowych zabudów pochłania pewną kwotę z przygotowanego budżetu i należy o tym pamiętać. Zmiany instalacji (np. zmiana sposobu oświetlenia, nowe gniazda do sprzętu AGD, zmiana instalacji wod-kan, przesunięcie grzejników itp.), okładzin podłogowych, ściennych, oświetlenia to również koszt, który będziemy musieli ponieść jeżeli się na to zdecydujemy.

Czy o tym warto myśleć wcześniej? Oczywiście, że trzeba! Co zrobimy, gdy wyniesiemy stare meble i okaże się, że „ stare” pomieszczenie nie spełnia oczekiwań i parametrów?

Kolejne z ważnych pytań to takie, jak mają wyglądać te wymarzone meble ? Z jakich materiałów powinny być wykonane, w jakim stylu?

Klienci, zazwyczaj zaczynają od tej kwestii rozmowę o zmianach. Pokazują zgromadzone foldery, katalogi, zdjęcia. Opowiadają o meblach, które widzieli u znajomych, rodziny czy w salonach sprzedaży.

Doskonale to rozumiem!

Zawsze z uwagą słucham tego, co mi mówią. Pytam o to jak żyją, jaki maja rytm dnia, kto i kiedy przygotowuje posiłki, dla kogo – ile osób liczy rodzina, czy są w domu zwierzęta? Pytań jest wiele, każdorazowo zadawane po to, żeby jak najściślej dopasować ofertę do inwestora. To wszystko ma wpływ na dobór materiałów i rozwiązań.

Jestem zwolenniczką tego, żeby projektować i wykonywać meble dostosowane do preferencji ich właścicieli i już istniejących elementów we wnętrzu. Nie zawsze to co obecnie jest na topie będzie pasowało do danego mieszkania, domu.

Projekt mebli z komputera czy odręcznie? Co z wizualizacjami?

Moje dwudziestoletnie doświadczenie mówi, że nie ma reguły na to, co jest najlepszym rozwiązaniem. W swojej pracy spotkałam się z sytuacjami, gdzie klienci oczekiwali projektów, z wszystkimi detalami, inni natomiast , przyjmowali precyzyjnie naszkicowane rozwiązania.

Co do wizualizacji pomieszczeń, zwłaszcza tych małych mam mieszane uczucia. Nie zawsze przedstawiają wnętrze w „ prawdziwej” perspektywie. Klienci z którymi omawiam projekty mówią o tym, że na obrazku wygląda to inaczej. Sugeruje zatem żeby wizualizacja była jedynie poglądowym obrazem tego co chcemy i akceptujemy.

Dobrze, mamy już projekt, kto wykona nam te wymarzone meble?
Gdzie szukać specjalisty?

Najlepiej oglądać już wykonane realizacje, pytać wcześniejszych klientów o opinię na temat firmy, sprawdzać strony internetowe, media społecznościowe, platformy branżowe. Często spotykaną praktyką jest również współpraca projektanta z stolarzem. Daje to nam komfort tego, że nasz pomysł przełożony na projekt zostanie właściwie przekazany wykonawcy i unikniemy niepotrzebnych dyskusji związanych z ewentualnymi technicznymi zmianami.

Ten krótki wpis miał na celu zwrócenie uwagi na szeroki temat związany ze zmianą mebli. Zmiana zawsze w początkowej fazie niesie ze sobą mało komfortowe sytuacje. Dobry projektant i wykonawca zminimalizuje poczucie braku kontroli i chaosu podczas dokonywania dzieła

Przyszli właściciele nowych, pięknych i funkcjonalnych mebli – pytajcie!

Mówcie o swoich potrzebach i oczekiwaniach, pytajcie o nowe rozwiązania, materiały. Dzięki temu zminimalizujecie ryzyko błędnych decyzji.

Magdalena Godzik - Janiuk

Nazywam się Magdalena Godzik – Janiuk. Jestem mamą Julki. Żoną Pawła. Zawodowo zajmuję się spełnianiem marzeń moich klientów, a dokładniej projektuję i aranżuję wnętrza, projektuję również meble. Doradzam, pomagam w dokonywaniu wyborów, słucham, rozwiązuję problemy. Tak zarabiam na życie.

Dodaj komentarz
Twój adres email nie będzie publikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane *

*